| Name | Wide Format Laminating Machine |
|---|---|
| Type | Roll To Roll Wide Format Laminator |
| Heating Method | Infrared |
| Laminating Width | 64 Inches |
| Max Temp | 60℃ |
| Name | Manual Laminating Machine |
|---|---|
| Model | MEFU1700-B5 |
| Power Source | Manual |
| Auto Shut-Off | No |
| Warm-Up Time | 3~5min |
| Name | Poster Laminator Machine |
|---|---|
| Color | Blue And Grey |
| Type | Manual |
| Roller Material | Silicone |
| Heating | None |
| Name | Commercial Laminators |
|---|---|
| Type | Hot/Cold Double Sided Laminator |
| Cold Lamination | Yes |
| Hot Lamination | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Product Type | Wide Laminating Machine |
|---|---|
| Laminating Method | Heat Assisted |
| Max Laminating Width | 1630mm/64” |
| Max Lam Thickness | 28mm/1.1” |
| Control Panel | Digital Display With Buttons |
| Name | Double Sided Laminator |
|---|---|
| Model | Large Format PRO Industrial Laminator |
| Hot And Cold Lamination | Yes |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Warm-Up Time | 4-6 Minutes |
| Name | Commercial Roll Laminator Machine |
|---|---|
| Type | Hot Roll Laminator |
| Rollers | 2 |
| Voltage | 110-120V |
| Max Laminating Width | 64 Inches |
| Name | Roll To Roll Lamination Machine |
|---|---|
| Color | Black |
| Heating Method | Double Or Top Heated Functions |
| Number Of Rollers | 2 |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Model | MF1700-F2 |
|---|---|
| Laminating Type | Hot And Cold |
| Maximum Laminating Width | 1600mm |
| Power Input | 1600W |
| Max Laminating Width | 64 Inches |
| Name | Small Format Laminator |
|---|---|
| Rollers | 2 |
| Voltage | 120V |
| Warm-Up Time | 5 Minutes |
| Max Laminating Width | 350mm |