| Name | Manual Cold Laminator |
|---|---|
| Laminating Method | Cold |
| Rollers | 2 |
| Roller Material | Silicone |
| Roller Pressure Adjustment | Manual |
| Model | MF1700-F2 |
|---|---|
| Laminating Type | Hot And Cold |
| Maximum Laminating Width | 1600mm |
| Power Input | 1600W |
| Max Laminating Width | 64 Inches |
| Hot Lamination | Yes |
|---|---|
| Up And Down | Pneumatic |
| Control Panel | Front And Rear |
| Powersupply | 110-240V, 50/60Hz |
| Warmuptime | 3-5 Minutes |
| Product Type | Roll Laminator |
|---|---|
| Max Laminating Width | 64 Inches |
| Roller Type | Silicone |
| Power Requirements | 110V/220V |
| Pressure Adjustment | Pneumatic |
| Name | Sign Applicator |
|---|---|
| Color | Blue |
| Size | 1300x2500mm |
| Certification | CE,ISO,CE/SGS/ISO9001,ISO9001,CE ISO SGS |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Productname | Roll To Roll Laminator |
|---|---|
| Temperature Range | 0-60°C |
| Max Laminating Thickness | 28mm |
| Heating | Top Heated |
| Trimmer Holder | 2 Single And 1 Double Central Blades |
| Model | Hot Roll Laminator |
|---|---|
| Max Laminating Width | 64 Inches |
| Warm-Up Time | 5 Minutes |
| Hot Lamination | Yes |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Name | Flatbed Laminator |
|---|---|
| Flatbed Length | 4.8m |
| Flatbed | 4 Pcs |
| Emergency Button | 1 |
| Rollers | Silicon (130mm) |
| Lam Size | 1325/1630mm |
|---|---|
| Max Lam Thickness | 50mm |
| Up And Down | Pneumatic |
| Roller | Silicon |
| Packaging Details | wooden case/carton |
| Max Speed | 7m/min |
|---|---|
| Color | Customized |
| Roller Diameter | 130mm |
| Max Laminating Thickness | 25mm |
| Control System | Digital Temperature And Speed Control |