| Name | Roll To Roll Laminator |
|---|---|
| Model | MF1700 |
| Roller Diameter | 130mm |
| Heating Method | Infrared Heating |
| Max Laminating Width | 1600mm |
| Name | Hot Cold Laminators |
|---|---|
| Type | Hot Roll |
| Control Panel | Front And Rear |
| Roller Material | Silicone |
| Up And Down | Pneumatic |
| Name | Wide Format Laminator |
|---|---|
| Maximum Laminating Width | 60 Inches |
| Heating Method | Hot Roller |
| Laminating Film Compatibility | Thermal And Pressure Sensitive |
| Roller Material | Silicone |
| Type | Roll Laminator |
|---|---|
| Heating Method | Hot Roller |
| Max Temp | 120℃ |
| Control Panel | Front And Rear |
| Pressure Adjustment | Pneumatic |
| Name | Double Sided Laminator |
|---|---|
| Type | Double Sided Large Format Laminator |
| Warm-Up Time | 3-5 Minutes |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Smart System | ENTRY |
| Name | Manual Laminators |
|---|---|
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Certification | CE Certification,CE ISO9001,ISO,patent,CE & ISO |
| Power Source | Manual |
| Color | Silver/Black |
| Name | Heat Assist Laminator |
|---|---|
| Laminating Temperature Range | Up To 300°F |
| Heating Method | Heat Assist |
| Rollers | 2 |
| Up And Down | Pneumatic |
| Name | Wide Format Laminator |
|---|---|
| Suitable Materials | Paper, PVC, Vinyl, Etc. |
| Laminating Pressure | Adjustable |
| Laminating Temperature | 0-60°C |
| Roller Diameter | 130mm |
| Name | Double Sided Laminator |
|---|---|
| Product Type | Large Format PRO Industrial Laminator |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Rollers | 4 |
| Model | Manual Cold Laminator |
|---|---|
| Type | Manual |
| Max Laminating Width | 63 Inches |
| Roller Diameter | 2.5 Inches |
| Application | Cold Lamination |